SLUIT MENU

Van lege talentpool naar actieve community: jouw Total Workforce strategie

Employer branding is niet alleen belangrijk voor vast personeel, maar ook bij de inhuur van zzp’ers. Volgens ZiPconomy-hoofdredacteur Jan-Willem Weijers kunnen employer branding, talentpools en inclusiviteit een strategische rol spelen binnen een total-workforce-benadering, voor zowel vast als flexibel personeel.

Steeds meer organisaties verschuiven van het inhuren van zzp’ers via leveranciers naar direct sourcing. Inhuren via een leverancier brengt immers een groter risico op schijnzelfstandigheid met zich mee en is kostenverhogend. Direct sourcing biedt organisaties juist de kans om controle en relatie terug te nemen. 

Een ‘werken-bij’-site is niet alleen belangrijk voor het aantrekken van vaste medewerkers, maar óók voor zzp’ers. Goede employer branding trekt de juiste mensen aan, ongeacht de contractvorm. Een mooi voorbeeld is de NS, die dit jaar de Total Talent Award op de Total Talent Summit in Breda won met een geïntegreerde ‘werken-bij’-site waarop zowel vaste vacatures als opdrachten voor externen op dezelfde manier zichtbaar zijn.  

Employer branding

Uit het ZiPconomy-onderzoek naar de prioriteiten voor externe inhuur 2025-2026 blijkt dat 29 procent van de organisaties aan de slag wil met het opzetten van een eigen, aparte of geïntegreerde ‘werken-bij’-site of jobboard voor het aantrekken van interim-professionals. Zij zien het versterken van de flexibele schil als onderdeel van de employer-branding strategie. Dat betekent: openstaande opdrachten actief uitdragen als onderdeel van je merk. Voor de candidate journey maakt het niet uit of iemand vast in dienst treedt of als flexwerker werkt.

Uit datzelfde onderzoek blijkt dat 21 procent van de organisaties via talentpools interim-professionals aan zich wil binden. Dit is de meer passieve kant van direct sourcing. De vraag is: hoe enthousiasmeer je talent als je op dat moment geen opdrachten hebt? Een talentpool vraagt nadrukkelijk om een communicatiestrategie: hoe houd je mensen betrokken en voorkom je dat ze zich bij honderd andere pools inschrijven? Eerst een strategie ontwikkelen: waarom wil je het (de why). Dan content en een communicatieplan schrijven en de community bouwen (de how en what). Anders wordt het geen actieve community, maar een dode poel.

Actief communitymanagement

Offboarding hoort daar ook bij. Vraag vertrekkende zzp’ers via een korte survey hoe zij hun opdracht en manager hebben ervaren, en laat managers ook de kwaliteit van de zzp’er beoordelen. Bied zzp’ers de mogelijkheid om zich in te schrijven in de talentpool en om een relevante nieuwsbrief en uitnodigingen voor vakgerelateerde evenementen te ontvangen. Vaak sterft een talentpool in schoonheid omdat er geen actief communitymanagement is. 

Het is niet genoeg om mensen alleen met nieuwsbrieven te bestoken. Denk echt na over wat zij nodig hebben: weten wanneer ze beschikbaar zijn, wanneer hun opdracht stopt, en hoe jij als organisatie voor hen relevant blijft. Daar is toolsupport voor: freelance-managementsystemen en VMS-oplossingen houden beschikbaarheid en matchmaking bij. Dat is waar vraag en aanbod elkaar vinden, anders kun je net zo goed vertrouwen op een up-to-date LinkedIn-profiel.

Houd freelancers betrokken met relevante, persoonlijke content en organiseer eens een workshop of event. Maak een bewuste keuze over de vorm: ga je voor een volledige ‘premium’ talentpool met voordelen en communitymanagement, of begin je simpel door opdrachten rechtstreeks op je site te plaatsen? Beide opties vragen om een plan. Het is sowieso geen one-size-fits-all oplossing.

DEI-beleid voor inhuur

Tot slot: 29 procent van de organisaties wil DEI-doelstellingen (diversiteit, gelijkheid en inclusie) ook bij inhuur toepassen. Dat is goed, maar roept ook vragen op. Is inclusiviteit niet juist iets dat kan botsen met het risico op schijnzelfstandigheid? Aan de ene kant wil je een gelijkwaardig aannamebeleid: vast of flex, iedereen telt mee. Aan de andere kant zoek je bij een zzp’er vooral specifieke vaardigheden. Hoe wegen skills op tegen inclusie? Het is een lastige afweging, maar het signaal is duidelijk: veel organisaties realiseren zich nog niet dat hun DEI-beleid vaak niet doorloopt naar externen. Dat verdient nadenken en actie, want een evenwichtige, diverse flexschil is net zo belangrijk als een diverse vaste organisatie.

Kortom: wie direct sourcing serieus neemt, moet investeren in employer branding die alle werkvormen omvat, in communitymanagement en om te beginnen in een doordachte strategie. Zonder dát blijft je talentpool leeg. Of erger: contraproductief.

 

2 reacties op dit bericht

  1. Het inhuren van zzp’ers via een leverancier brengt een groter risico met zich mee?
    Dan leg je het risico bij de leverancier en heb je juist een kleiner risico op schijnzelfstandigheid…

  2. Ik snap deze column niet zo goed, want de visie staat toch volledig haaks op het gedachtegoed rondom schijnzelfstandigheid?

    Zelfstandigheid en bedrijfsbinding (dmv employer branding) zijn imho onverenigbaar.

    Daarnaast wordt gesteld dat bedrijven opschuiven naar direct sourcing? In welke sectoren dan? Volgens mij is de trend juist om inhuur via intermedairs te laten verlopen.
    Zo neemt bijv. de politie afscheid van hun DAS en contracteren ze straks via Harvey Nash en Circle8.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *