SLUIT MENU

VVD aan kop bij zzp’ers, maar gat met D66 is klein. GL/PvdA net aan derde

VVD blijft de populairste partij onder zzp’ers, maar de voorsprong is aanzienlijk kleiner dan in 2023.

De VVD blijft de meest populaire partij onder zzp’ers. 21,7% van de zelfstandigen zonder personeel zegt op de liberalen te stemmen. De aanhang is daarmee flink gedaald ten opzichte van twee jaar geleden, toen nog bijna een derde van de zzp’ers op de VVD stemde. Dat blijkt uit een peiling van ZZPKiest onder bijna 5.000 zzp’ers.

D66 staat op de tweede plaats, met 19,1% van de stemmen. Dat is meer dan een verdubbeling ten opzichte van een vergelijkbaar onderzoek rond de verkiezingen van 2023, en bijna op het niveau van 2017. GL/PvdA volgt op de derde plaats met 10,3%, vergelijkbaar met het resultaat in 2023. JA21 zit de combinatiepartij echter op de hielen, met 10,2%. In de tussenstand staat CDA op de vijfde plek, PVV op zes.

Het zzp-beleid van een partij weegt voor zelfstandigen iets minder zwaar mee dan twee jaar geleden. Op de vraag hoe bepalend de zzp-standpunten van een partij zijn voor hun uiteindelijke stemkeuze, geven respondenten een gemiddeld cijfer van 5,8 (op een schaal van 1 tot 10). In 2023 was dat nog 6,3.

ZZPKiest, een initiatief van het kennisplatform ZiPconomy, biedt een neutraal overzicht van de zzp-standpunten van alle 23 partijen die meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen. Daarnaast bevat de website tal van interviews met Kamerleden en columns van experts.

Onderdeel van het ZZPKiest-project is een peiling die is opgesteld in samenwerking met Vereniging Zelfstandigen Nederland (VZN) en FNV Zelfstandigen, en met advies van de Universiteit van Amsterdam. In de peiling wordt niet alleen gevraagd naar politieke voorkeur, maar ook naar meningen over een aantal heikele zzp-dossiers. Zo blijkt een ruime meerderheid de voorkeur te geven aan een combinatie van een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering en soepelere regels rond inhuur, boven het alternatief van strengere regels zonder verplichte verzekering.

De peiling van ZZPKiest, die hier te vinden is: https://nl.surveymonkey.com/r/zzpkiest2025, staat open tot woensdagavond 21.00 uur.

ZZPKiest is een initiatief van ZiPconomy, in samenwerking met Vereniging Zelfstandigen Nederland, FNV Zelfstandigen en de Universiteit van Amsterdam. ZZPKiest wordt mede mogelijk gemaakt door HeadFirst Group.

 

Hugo-Jan Ruts is de oprichter van ZiPconomy. Hij is de algemeen directeur/uitgever van ZiPmedia en politiek verslaggever voor ZiPconomy. Bekijk alle berichten van Hugo-Jan Ruts

2 reacties op dit bericht

  1. ZZP’ers die GLPvdA stemmen is als een kalkoen die voor de kerst stemt. Lezen die mensen weleens een krant (of iets op zipconomy)

    • @mrtn het zou natuurlijk ook kunnen dat zzp’ers niet alleen stemmen op basis van het zzp-standpunt… Zoals in artikel ook staat: het zzp-standpunt weegt blijkbaar dit jaar minder zwaar dat 2 jaar terug. Daarbij is ook zichtbaar dat zzp’ers die om meer links georienteerde partijen stemmen het zzp-standpunt van de eigen partij (flink) minder zwaar laten meewegen.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *